Koruryhmän Forssa100 juhlavuoden korvakorut tulevat myyntiin.

17.2.2023

Forssa juhlii tänä vuonna 100-vuotis synttäreitä. Koruryhmän oppilaat suunnittelivat ja toteuttivat piensarjoina hienoja korvakoruja Forssaa kunnioittaen ja kierrätysmateriaaleja hyödyntäen. Koruissa on esim. käytetty kangaskuoseja, murresanoja sekä Forssan nimikkopuuta, eli Puistolehmusta.

Korvakorut tulevat myyntiin Forssan museon kauppaan ensi viikolla. Korujen tuotto menee oppilaille.

Valokuvassa on esimerkkejä Anni Heliniltä valmistuvista pienistä nappikorviksista. Värejä on paljon, joten jokaiselle löytyy varmaan sopivan väriset.

Ajankohtaista

Forssa 100v musiikkinäytelmä

Forssa 100v musiikkinäytelmän lipunvaraus on avattu osoitteessa ideaticket.fi/pieniteatteri OPH:n tukemaan, taiteen perusopetusryhmien yhteiseen voimannäytteeseen on vapaa pääsy! Paikkoja rajoitetusti, joten nappaa omat lippusi pian! Esitykset ke 19.4. klo19 ja pe...

KESÄKUVIS TULEE TAAS!

KESÄKUVIS TULEE TAAS!! Kesäkuvis on tarkoitettu   4-10-vuotiaille lapsille. 4-6 - sekä 7-10-vuotiaille lapsille on oma ryhmänsä. Kesäkuvis kokoontuu arkisin siten, että nuoremmat kokoontuvat klo 10-12 ja vanhemmat klo 10-14 välisenä aikana. Päivän aikana piirretään,...

Kirkko ennen ja nyt -näyttely

Kuvataidekoulun oppilastöitä sulassa suvussa historiallisten esineiden kanssa Seurakunta 600 vuotta - Kirkko ennen ja nyt näyttelyssä Tammelan seurakuntatalolla 30.4. asti