Koruryhmän Forssa100 juhlavuoden korvakorut ovat Forssan museon kaupassa.

17.2.2023

Forssa juhlii tänä vuonna 100-vuotis synttäreitä. Koruryhmän oppilaat suunnittelivat ja toteuttivat piensarjoina hienoja korvakoruja Forssaa kunnioittaen ja kierrätysmateriaaleja hyödyntäen. Koruissa on esim. käytetty kangaskuoseja, murresanoja sekä Forssan nimikkopuuta, eli Puistolehmusta. Korut ovat myynnissä Forssan museon kauppaan. Korujen tuotto menee oppilaille.

Ajankohtaista

Roinakisan voittajat selvillä

Roinakisan voittajat ovat selvillä, ja palkitaan 6.12. Forssan kaupungin itsenäisyyspäivän juhlassa! Äänestäjiä kisassa oli huikeat 531, ja useassa sarjassa kisa oli todella tiukka, niin hienoja töitä olivat kaikki. Kuvissa jokaisen sarjan kolme parasta.

JOULULOMA 11.12.23 -7.1.24

Kuvataidekoulu lomailee 11.12.2023 - 7.1.2024 välisen ajan. Opetus jatkuu lukujärjestyksen mukaisesti ma 8.1.2024 alkaen. MUKAVAA JOULUN ODOTUSTA JA TULEVAA UUTTA VUOTTA KAIKILLE! Kuvan teos Franka Ruus (9v.), valokuva Tiina Viberg

NYT JOULULAHJAOSTOKSILLE FORSSAN MUSEOON

Nyt on viime hetket ostaa koruryhmän toteuttamia upeita Forssa100 korviksia. Korut ovat myynnissä ja 30% alennuksessa vuoden loppuun asti Forssan museon kaupassa. Nyt kannattaa siis mennä joululahjaostoksille Museolta löydät myös paljon muuta mukavaa...

SCIENCE ON STAGE festival Turku2024

Kuvataidekoulun projekti " Paperi, sivellin ja värit suoraan luonnosta"  on valittu Science on Stage 2024 festareille, mitkä tällä kertaa pidetään Suomen Turussa 12.-15.8.2024. Lisätietoa festareista https://www.science-on-stage.eu/science-stage-festival-2024isätietoa...

Taide- ja koulutuskeskus Ellin ensimmäinen lukuvuosi alkaa

Taide- ja koulutuskeskus Elli perustettiin viime keväänä, eli nyt on alkamassa ensimmäinen yhteinen lukuvuotemme. Ellin tarkoituksena on kehittää uudenlaisia yhteistyön muotoja oppimisen ja opettamisen iloksi ja hyödyksi. Olemme siis uuden ja mielenkiintoisen äärellä!...

KUVATAIDEKOULUUN VOI ILMOITTAUTUA MYÖS KESKEN LUKUKAUDEN!

KUVATAIDEKOULUUN VOI ILMOITTAUTUA MYÖS KESKEN LUKUKAUDEN. Mukaan pääsee, mikäli ryhmässä vaan on tilaa. Ensimmäiset ryhmät ovat jo vauva- ja taaperoikäisille. Varsinaista kuvataiteen laajaa perusopetusta järjestetään 4-20 vuotiaille lapsille ja nuorille. Kuviksen voi...