KUVATAIDEKOULUUN VOI ILMOITTAUTUA MYÖS KESKEN LUKUKAUDEN!

3.8.2023

KUVATAIDEKOULUUN VOI ILMOITTAUTUA MYÖS KESKEN LUKUKAUDEN.

Mukaan pääsee, mikäli ryhmässä vaan on tilaa.

Ensimmäiset ryhmät ovat jo vauva- ja taaperoikäisille. Varsinaista kuvataiteen laajaa perusopetusta järjestetään 4-20 vuotiaille lapsille ja nuorille. Kuviksen voi aloittaa myös aikuisena, vaikka ilman minkäänlaista taustaa kuvataiteista. Tutustu lukujärjestykseen https://forssankuvataidekoulu.fi/lukujarjestys/

Kaikkien ryhmien opetussisällöt on suunniteltu ottaen huomioon oppijan ikä ja kehitysvaihe. Lapsi tai nuorikin voi siis hypätä kuvispolulle missä iässä tahansa. Välivuosistakaan ei ole haittaa, harrastuksen voi aina aloittaa uudestaan. TERVETULOA SIIS KUVIKSEEN!

Lisätietoa teija.lauronen@forssa.fi ja https://forssankuvataidekoulu.fi/ilmoittautuminen/

 

Ajankohtaista

UUSIEN OPPILAIDEN HAKUAIKA ON 15.4.-31.5.

Aloita kuvataideharrastus Forssan kuvataidekoulussa! Se ei ole koskaan liian myöhäistä eikä liian aikaista! - Annamme laajaa taiteenperusopetusta 5-20 vuotiaille ja räätälöityjä ryhmiä kaikenikäisille vauvoista aikuisiin - Meillä on monipuolista ja laadukasta...

TIEDE-TAIDELEIRIT 7-12 -vuotiaille

Tänä kesänä luonto näkyy ja tuntuu Tiede-taideleirillä! Nelipäiväisen leiriviikon aikana yhdistämme luonnon ja tieteet osaksi taidetyöskentelyä. Leirillä teemme monipuolisia kokeiluja/testejä ja luontoaiheisia teoksia tiede-twistillä, sekä otamme lähiluonnon haltuun....

KESÄKUVIS TULEE TAAS!!!

Kesäkuvis on tarkoitettu   4-10-vuotiaille lapsille. 4-6 - sekä 7-10-vuotiaille lapsille on oma ryhmänsä. Kesäkuvis kokoontuu arkisin siten, että nuoremmat kokoontuvat klo 10-12 ja vanhemmat klo 10-14 välisenä aikana. HUOM! Mukaan voi tulla muutkin kuin forssalaiset...

SCIENCE ON STAGE festival Turku2024

Kuvataidekoulun projekti " Paperi, sivellin ja värit suoraan luonnosta"  on valittu Science on Stage 2024 festareille, mitkä tällä kertaa pidetään Suomen Turussa 12.-15.8.2024. Lisätietoa festareista https://www.science-on-stage.eu/science-stage-festival-2024isätietoa...

Taide- ja koulutuskeskus Ellin ensimmäinen lukuvuosi alkaa

Taide- ja koulutuskeskus Elli perustettiin viime keväänä, eli nyt on alkamassa ensimmäinen yhteinen lukuvuotemme. Ellin tarkoituksena on kehittää uudenlaisia yhteistyön muotoja oppimisen ja opettamisen iloksi ja hyödyksi. Olemme siis uuden ja mielenkiintoisen äärellä!...